Klub Ośmiu

Ogólnopolska Konferencja Wolontariuszy w Warszawie

Wolontariusze Szkolnego Klubu „8” przy ZSTE zostali zaproszeni do Warszawy na konferencję pt:”Ukryte zagrożenia uzależnień”. Dnia 30.11.2018 roku wraz z opiekunem Marcjanną Fijał udali się do Krakowa a później do Warszawy.

Po zakwaterowaniu wolontariusze: Katarzyna Piwowarska i Katarzyna Szarek z klasy 2M, Ewelina Hobot i Justyna  Żądło z klasy 4A uczestniczyli w debacie oksfordzkiej pt. "Uzależnienia-karać czy edukować?" prowadzonej przez przedstawicieli Fundacji Edukacji Społecznej. Poszczególni  reprezentanci występowali publicznie przed około 150-cio osobową grupą, przedstawiając argumenty "za i przeciw" karaniu uzależnionych. Po krótkiej przerwie zostaliśmy podzieleni na grupy, w których mieliśmy za zadanie nakręcić krótki spot reklamowy na temat narkotyków, zaprojektować plakat promujący życie w trzeźwości lub stworzyć przedstawienie dotyczące palenia papierosów. Dzień zakończyliśmy zabawą Andrzejkową prowadzoną przez organizatorów spotkania. Następnego dnia w godzinach porannych udaliśmy się na konferencję dotyczącą uzależnień-głównie od narkotyków. Konferencja prowadzona była przez przedstawicielkę Stowarzyszenia Katolickiego Ruchu Antynarkotykowego KARAN. Jak się okazało kobieta przedstawiła nam przeżycia i zachowania osób uzależnionych ale także opowiedziała historię swojego syna i swoją-jako osoby współuzależnionej. Popołudniu odbyły się warsztaty z Fundacją Ratownictwa Motocyklowego, na których uczyliśmy się w jaki sposób udzielić Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Informowano nas również  co zawierają dopalacze i w jaki sposób wpływają na organizm człowieka. Dwa dni spędziliśmy w przemiłej atmosferze. Nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy, poznaliśmy siebie nawzajem poprzez prace w grupach oraz dyskusje na różne tematy. Wycieczka udowodniła nam, że warto uczestniczyć w wolontariacie, działać, pomagać i wspierać. Dobro wraca-w każdej możliwej formie.

20181130 141337

20181130 142852

20181130 173326

20181201 113008