Klub Ośmiu

Wolontariusze w Warszawie

Wolontariusze Szkolnego Klubu „8” przy ZSTE zostali zaproszeni do Warszawy na konferencję pt:”Wolontariat a pomoc braciom mniejszym, czyli jak pomagać zwierzętom”, która odbyła się 6-7 grudnia 2019 roku.

Aneta Cieżak, Weronika Maciuszek, Angelika Gawlak wraz z opiekunem Marcjanną Fijał udali się do Krakowa a później do Warszawy. Po zakwaterowaniu wolontariusze uczestniczyli w debacie oksfordzkiej pt. "Czy ludzie są ważniejsi od zwierząt?" prowadzonej przez p. Jana Stola. Poszczególni reprezentanci występowali publicznie przed około 110-cio osobową grupą, przedstawiając argumenty "za i przeciw". Po krótkiej przerwie młodzież została podzielona na grupy, w których miała zaprojektować plakat promujący pomoc i opiekę zwierzętom. Dzień zakończył się zabawą Andrzejkową prowadzoną przez organizatorów spotkania raz mikołajkową niespodzianką. Wolontariusze otrzymali podkoszulki z logo Klubu „8”. Następnego dnia w godzinach porannych udaliśmy się na spotkanie pt: „Ochrona zwierząt na terenie miasta Warszawy oraz innych miast” z przedstawicielem Ekopatrolu Straży Miejskiej w Warszawie. Młodzież miała okazje zapoznać się z zasadami zgłaszania i reagowania na porzucone zwierzęta. Później odbyło się spotkanie z przedstawicielem schroniska „Na Paluch”, gdzie były poruszane takie tematy, jak: funkcjonuje schronisko, jak prawidłowo opiekować się psem w domu, czy też jak zapobiegać bezdomności i co zrobić, gdy zgubi się zwierzę. Nasze wspólne spotkanie zakończyliśmy z przedstawicielem Fundacji Przyjaźni Ludzi i Zwierząt „CZE-NE-KA”. Dwa dni spędziliśmy w przemiłej atmosferze. Kolejny raz dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy i zdobyliśmy nowe doświadczenia. Warsztaty udowodniły nam, że warto pomagać ludziom i zwierzakom.

Marcjanna Fijał

ZOBACZ ZDJĘCIA