Wycieczki zawodoznawcze

Wizyta w firmie Austrotherm w Oświęcimiu

Klasa 2 M Technikum Budowlanego wraz z wychowawcą i opiekunami z Warsztatów Szkolnych odwiedziła zakład produkcyjny firmy Austrotherm w Oświęcimiu.

Firma zajmuje się produkcją i sprzedażą najwyższej jakości materiałów termoizolacyjnych z styropianu (EPS) oraz polistyrenu ekstradowanego (XPS), które są powszechnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Firma Austrotherm od wielu lat cieszy się opinią lidera jakości materiałów termoizolacyjnych w Polsce i Europie. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z najnowszą ofertą towarową firmy, technologią produkcji oraz najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie termoizolacji budynków. Wizyta miała charakter dydaktyczny. Najpierw odbyło się szkolenie teoretyczne prowadzone przez doradców technicznych Austrotherm  panów  Grzegorza Jędrę i Marcina Feliksa. Obejmowało ono tematykę wykonywania termoizolacji ścian budynków, fundamentów oraz stropodachów z zastosowaniem produktów firmy. Uczniowie mieli okazję rozszerzyć swoją wiedzy na temat produktów do termoizolacji, ich właściwości i zastosowania oraz w jaki sposób właściwie dobrać styropian. Po części teoretycznej uczniowie zwiedzali zakład produkcyjny, gdzie zobaczyli szczegółowo etapy produkcji wyrobów termoizolacyjnych. Mieli okazję zobaczyć tworzenie płyt styropianowych od zasypania granulatem przez formowanie wielkich bloków styropianowych do ciecia, pakowania i składowania gotowych płyt w magazynie. Zobaczyli nie tylko zautomatyzowaną linię produkcyjną ale również pracę innych osób zatrudnionych w zakładzie. Po części dydaktycznej, uczniowie weryfikowali swoją wiedzę podczas Quizu, otrzymując nagrody. Każdy z uczniów otrzymał również Certyfikat potwierdzający odbycie szkolenia.