Koło Motoryzacyjne

Drużyna ZSTE kolejny raz w finale Ogólnopolskim Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego

4 maja 2016r. w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krakowie odbyły się wojewódzkie eliminacje do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.
Były one poprzedzone eliminacjami powiatowymi, które odbyły się 26 kwietnia br.

Do turnieju zostały zgłoszone dwie drużyny z Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Myślenicach, oraz jedna z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach. Zwycięska drużyna pojechała na finał wojewódzki.
Organizatorami turnieju byli:

Polski Związek Motorowy -  Kraków
    Komenda Wojewódzka Policji – wydział ruchu drogowego w Krakowie,
    Kuratorium Oświaty, oraz
    Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego.

Głównym sędzią turnieju był Zbigniew Kogut – przedstawiciel PZM.
Do turnieju zostało zgłoszonych 13 drużyn z powiatów województwa małopolskiego.
Eliminacje składały się z 7 konkurencji:
dwóch teoretycznych
•    test wiedzy z przepisów ruchu drogowego składający się z 25 pytań jednokrotnego wyboru
•    test  skrzyżowań  składający  się  z  10  zadań polegających  na  ustaleniu  prawidłowej  kolejności przejazdu przez skrzyżowanie
•    test z historii polskiej motoryzacji zawierający 15 pytań jednokrotnego wyboru
oraz czterech praktycznych
•    zadanie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – zdarzenie drogowe z udziałem rowerzysty
•    obsługa techniczna  (zadanie polegało na odnalezieniu w pojeździe usterek) i przygotowanie pojazdu do jazdy
•    jazda sprawnościowa samochodem z talerzem Stewarta
•    jazda sprawnościowa motorowerem.
Dwie ostatnie konkurencje polegały na przejechaniu wyznaczonego toru bezbłędnie i w jak najkrótszym czasie.
Finał wojewódzki zakończył się dla drużyny z Myślenic sukcesem, uczniowie ZSTE zajęli pierwsze miejsce drużynowo, oraz pierwsze, czwarte i szóste pierwsze miejsca indywidualnie. Opiekunami drużyny są: Sybilla Szpakiewicz i Wojciech Tylko.
Klasyfikacja:
I miejsce – ZSTE Myślenice (46 punktów) w składzie:
•    Szymon Szymski - I miejsce indywidualnie
•    Michał Węgrzyn – IV miejsce indywidualnie
•    Grzegorz Kasprzycki - VI miejsce indywidualnie
II miejsce – ZS w Olkuszu (62 punktów) w składzie:
III miejsce ZSP w Zakliczynie (71 punktów) w składzie:
Uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci puchary i nagrody rzeczowe.
Zwycięska drużyna z ZSTE w Myślenicach będzie reprezentowała szkołę, Myślenice i województwo małopolskie w finałach ogólnopolskich Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, które odbędą się 8, 9, 10 czerwca w Nowym Sączu.

Sybilla Szpakiewicz