ZSTE

Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w  Myślenicach

Wymiana Młodzieży Myślenice - Lüdenscheid


Co to za akcja?
To proste! Wymiana młodzieży to spotkanie co najmniej dwóch grup rówieśników z dwóch różnych krajów. Każdy interesujący was temat może być wystarczającym powodem do spotkania, pod warunkiem że będzie równie interesujący dla waszych rówieśników z zagranicy.
Sport? Historia? Graffiti? Taniec? Ekologia? Kultura? Wszystko jest możliwe, ale ważne jest, abyście dzięki projektowi nauczyli się czegoś nowego. Wystarczy kilka osób z Polski i tyle samo z zagranicy, żeby stworzyć grupę inicjatywną i rozpocząć przygotowania do wymiany. 
Podczas realizacji projektów nacisk powinien być kładziony na aktywne uczestnictwo młodzieży oraz na odkrywanie i poznawanie różnych realiów społecznych i kulturowych. Celem jest wzajemne uczenie się od siebie, jak również wzmocnienie poczucia, że młodzi ludzie są obywatelami Europy.

Każda wymiana powinna mieć jasno określony cel i temat. Musicie wiedzieć, po co chcecie się spotkać i co będziecie razem robić. Dlatego trzeba dobrze zaplanować program waszego spotkania.

 

Finansowanie
 

 

Organizacja "Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży" współfinansuje wymiany młodzieży. Oznacza to, że część jej kosztów musicie pokryć sami. Możecie też poszukać dodatkowych źródeł finansowania (np. dotacje z urzędu miasta, prywatni sponsorzy etc.) Wysokość dofinansowania z programu zależy od takich czynników jak liczba uczestników czy ilość dni programu.


Wpływ szkolnej wymiany młodzieży na rozwój osobowości ucznia 
Udział w wymianie młodzieży stwarza młodym ludziom możliwość poznania rówieśników z innego kraju, ich stylu życia i problemów dnia codziennego, pomieszkania przez pewien czas w odmiennym środowisku, zebrania obserwacji i doświadczeń oraz zdobycia wiedzy realioznawczej. Wymiana młodzieży jest też wielką imprezą turystyczną i kulturalną. Nie bez powodu mówi się, że podróże kształcą. Osobiste spotkania młodzieży z różnych krajów mają niejednokrotnie ogromny wpływ na rozwój osobowości młodego człowieka i jego całe dalsze życie. Uczeń ma okazję zaobserwować, jak żyje na co dzień rówieśnik z innego kraju, z jakimi problemami się boryka, jak mieszka, w jaki sposób spędza wolny czas, jak wygląda jego życie szkolne i czym się interesuje. Porównując to ze swoim życiem niejednokrotnie stwierdza, że różnice wcale nie są tak wielkie, jak można by początkowo sądzić. Pozwala to przezwyciężyć własne kompleksy i wzajemne uprzedzenia. Udział w międzynarodowej wymianie młodzieży stwarza możliwość poznania obcego kraju, jego kultury, historii, zwyczajów i obyczajów. 

Opracowała: mgr Dorota Góralik, nauczyciel języka niemieckiego.

Wycieczka do Ludenscheid

W dniach od 28 września do 3 października mieliśmy przyjemność odwiedzić naszych niemieckich przyjaciół z miejscowości Ludenscheid. Spędziliśmy z nimi kilka naprawdę niesamowitych oraz pełnych atrakcji dni, które zapamiętamy na długo. Jednak wszystko po kolei :). Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy bardzo wcześnie bo aż o 3 nad ranem w poniedziałek.

[Zobacz zdjęcia]

Czytaj więcej...

Lüdenscheid 19-25 kwietnia

W dniach 19-25 kwietnia gościliśmy uczniów ze szkoły w Lüdenscheid w ramach wymiany polsko-niemieckiej. Ten rok jest wyjątkowy, ponieważ przypada na niego dwudziestolecie współpracy ze szkołą w Niemczech. W wymianie brało udział 14 uczniów z Niemiec i 8 uczniów z Polski.
W pierwszym dniu, po lekkim opóźnieniu, z lotniska w Katowicach przyjechali niemieccy uczniowie. Po krótkim przywitaniu przez dyrektora i uczniów, wzięliśmy naszych gości do domu i poczęstowaliśmy obiadem.

[Zobacz zdjęcia]

Czytaj więcej...

Relacja z wycieczki do Lüdenscheid

Klika dni temu wróciliśmy z 5 dniowej wycieczki od naszych przyjaciół z Niemiec. Od 11 do 16 września mieliśmy przyjemność zwiedzić miasto oraz poznać wiele rodzin niemieckich u których byliśmy gośćmi.

Czwartek był nieco stresującym dniem. Większość z nas nigdy nie była w Niemczech dlatego nie wiedzieliśmy co nas czeka. Około godziny 11 zebraliśmy się pod szkołą. Potem pojechaliśmy na lotnisko w Pyżowicach. Po godzinnym oczekiwaniu na samolot i kontroli osobistej, która nie wszystkim się podobała oraz po nieco wydłużonej odprawie biletowej, wreszcie wsiedliśmy na pokład.

Czytaj więcej...

20 lat przyjaźni Myślenice - Lüdenscheid

W dniach 11.09.-16.09. nasza młodzież wraz z opiekunami i Dyrektorem Szkoły gościła w Lüdenscheid w Niemczech. Był to szczególny wyjazd połączony z jubileuszem 20 lat wymiany młodzieży i 25 lat partnerstwa miast Myślenice - Lüdenscheid. Gospodarze przygotowali wspaniały program, który pozwolił młodzieży szybko się zintegrować.

[Zobacz zdjęcia]

Czytaj więcej...

5 dni u przyjaciół z Niemiec

Właśnie wróciliśmy z pięciodniowej wyprawy do naszych przyjaciół Lüdenscheid w Niemczech. Przez 5 dni, od  7 do 11 kwietnia 2014 roku gościliśmy u zaprzyjaźnionych rodzin w Niemczech.

   W poniedziałek ok. 10  bardzo zdenerwowani czekającym nas lotem spotkaliśmy się przed szkołą i wyruszyliśmy szkolnym busem na lotnisko w Balicach. Pani  Profesor Sybilla jak zwykle sprawnie i bezpiecznie – za co jej serdecznie dziękujemy -  dostarczyła nas pod same drzwi.

[Zobacz zdjęcia]

Czytaj więcej...

20 lat wymiany

20 lat wymiany młodzieży

Myślenice - Lüderscheid

11.09 - 16.09 2014

Lüdenscheid

Zapraszamy do udziału!

Zainteresowanych prosimy o kontakt z nauczycielami j. niemieckiego

Gościmy młodzież z Lüdenscheid

W dniach 22.09. - 27.09.2013 gościliśmy młodzież wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej szkoły w Lüdenscheid w Niemczech.

[zobacz zdjęcia]

Oto jak przebiegało nasze spotkanie:

Czytaj więcej...

Myślenice - Lüdenscheid

Wymiana młodzieży
Myślenice - Lüdenscheid
wrzesień 2013
Zapraszamy do udziału
Wszelkie informacje u nauczycieli j. niemieckiego

Młodzież w sercu Europy integruje się i komunikuje

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU WYMIANY MŁODZIEŻY "Młodzież w sercu Europy integruje się i komunikuje."
(w okresie 15.04.-19.04.2013.)

 
 

 

Czytaj więcej...

"Młodzież w sercu Europy integruje się i komunikuje"

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU WYMIANY MŁODZIEŻY "Młodzież w sercu Europy integruje się i komunikuje." (w okresie 22 - 27.09.2012r. )SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU WYMIANY MŁODZIEŻY "Młodzież w sercu Europy integruje się i komunikuje".
(w okresie 22 - 27.09.2012r. )

[Zobacz zdjęcia]

 

 

Czytaj więcej...Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce internetowej.