Wymiana młodzieży

Lüdenscheid 19-25 kwietnia

W dniach 19-25 kwietnia gościliśmy uczniów ze szkoły w Lüdenscheid w ramach wymiany polsko-niemieckiej. Ten rok jest wyjątkowy, ponieważ przypada na niego dwudziestolecie współpracy ze szkołą w Niemczech. W wymianie brało udział 14 uczniów z Niemiec i 8 uczniów z Polski.

W pierwszym dniu, po lekkim opóźnieniu, z lotniska w Katowicach przyjechali niemieccy uczniowie. Po krótkim przywitaniu przez dyrektora i uczniów, wzięliśmy naszych gości do domu i poczęstowaliśmy obiadem.

W międzyczasie rozmawialiśmy o podróży i planach na następne dni. Następnie popołudniu spotkaliśmy się w naszym ZSTE i rozegraliśmy mecz siatkówki. Po rozgrywkach zjedliśmy wspólną kolację i rozeszliśmy się do domów.

W poniedziałek mieliśmy trochę czasu żeby odespać, ponieważ spotkanie ze starostą było wyznaczone na godzinę dziesiątą. Starosta opowiadał między innymi o współpracy między naszymi szkołami oraz przedstawił w formie prezentacji najważniejsze cechy naszego miasta. Następnie wyjechaliśmy do kopalni soli w Wieliczce. Zwiedzanie rozpoczęło się od zejścia po kilkuset schodach gdzie mieliśmy możliwość przejścia nowo-otwartą podziemną trasą turystyczną i wzbogacenia naszej wiedzy na temat wyrobu soli i jej historii.

We wtorek w planie był wyjazd do Wadowic, gdzie zwiedziliśmy najbardziej znany kościół p.w. Ofiarowania NMP w Wadowicach, a korzystając z okazji skosztowaliśmy Papieskich kremówek. Później skierowaliśmy się do muzeum Auschwitz w Oświęcimiu. Dowiedzieliśmy się m.in. o historii powstania obozu oraz o warunkach jakie tam panowały.

W środę musieliśmy wcześnie wstać, bo już na ósmą rano była ogłoszona zbiórka. Po dwóch godzinach dotarliśmy do Szczawnicy. Czekał tam na nas spływ Dunajcem. W ciągu dwóch godzin trwania spływu mieliśmy okazję podziwiać widoki, m.in. Tatry, Trzy Korony, Sokolicę i słowacką stronę Dunajca, w tym Czerwony Klasztor. Po dopłynięciu do przystani przesiedliśmy się na rowery. Mieliśmy przy tym dużo śmiechu i zabawy, ponieważ nie wszyscy mieli wspólne tempo.

We czwartek wybraliśmy się do Krakowa do centrum wspinaczkowego Forteca. Spędziliśmy tam dwie godziny słuchając wskazówek asekurantów i próbując osiągnąć szczyty. Mieliśmy też możliwość zjazdu tyrolką i przejścia po linie napiętej między dwoma punktami. Później udaliśmy się do centrum w celu pokazania niemieckim uczniom rynku, Kościoła Mariackiego i Sukiennic. Następnie, w przydzielonym nam czasie wolnym zwiedziliśmy Galerię Krakowską. W drodze powrotnej z galerii część uczniów odwiedziła Lost Souls Alley na ulicy Floriańskiej: ukryty między kamienicami dom strachów. W tym dniu odbyła się również impreza pożegnalna, którą uświetnił tort z okazji dwudziestolecia współpracy.

Piątek był dniem na który wszyscy oczekiwali z niecierpliwością, ponieważ w planie był wyjazd do parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Zaczęliśmy od strefy ekstremalnej gdzie mieliśmy okazję doświadczyć przeciążenia 4G, a potem aby uspokoić poziom adrenaliny udaliśmy się na spokojniejsze atrakcje wodne. Jedną z tych atrakcji był spływ Kopalnia Złota, która polegała na tym, że łódka najpierw wpływała na określoną wysokość a następnie zsuwała się w dół i uderzała z dużą prędkością w wodę, co powodowało zmoknięcie wszystkich w środku. Jednak to nas nie zniechęciło i wszyscy poszli jeszcze raz na tę atrakcję.

W sobotę w godzinach wczesnoporannych nasi przyjaciele z Niemiec mieli ogłoszoną zbiórkę pod budynkiem ZSTE, skąd udali się autobusem na lotnisko w Katowicach.

Podczas tej wymiany mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami i zdobyć nowe umiejętności np. gra w karty. Wymiana przyczyniła się również do ćwiczenia języka obcego, zarówno niemieckiego jak i angielskiego, w różnych codziennych sytuacjach. Moim zdaniem wymiana jest świetną okazją do zawarcia nowych znajomości, poszerzenia swoich horyzontów i zobaczenia miasta z innej perspektywy. Polecam każdemu bo warto!

Wiesław Łętocha 3M

[Zobacz zdjęcia]