Wymiana młodzieży

5 dni u przyjaciół z Niemiec

Właśnie wróciliśmy z pięciodniowej wyprawy do naszych przyjaciół Lüdenscheid w Niemczech. Przez 5 dni, od  7 do 11 kwietnia 2014 roku gościliśmy u zaprzyjaźnionych rodzin w Niemczech.

 

   W poniedziałek ok. 10  bardzo zdenerwowani czekającym nas lotem spotkaliśmy się przed szkołą i wyruszyliśmy szkolnym busem na lotnisko w Balicach. Pani  Profesor Sybilla jak zwykle sprawnie i bezpiecznie – za co jej serdecznie dziękujemy -  dostarczyła nas pod same drzwi.

 Po  szybkiej odprawie i kontroli osobistej, w której ponieśliśmy straty w postaci płynu pod prysznic, mogliśmy się relaksować rąbiąc zakupy w sklepach wolnocłowych.  W końcu nadeszła  długo oczekiwana chwila wejścia na pokład i zajęcia miejsc na pokładzie samolotu. Emocji było co niemiara, zwłaszcza, że prawie wszyscy lecieli samolotem po raz pierwszy. Po 2 godzinach w przestworzach wylądowaliśmy w Dortmundzie.
Gospodarze już na nas czekali. Po gorącym powitaniu udaliśmy się na zwiedzanie największego miasta Zagłębia Ruhry. Bardzo miły pan przewodnik Richard Abramowicz (Polak pracujący od 20 lat w Dortmundzie) przybliżył nam historię tego przemysłowego miasta. Spacerując wokół przepięknego jeziora, które zostało utworzone w miejscu dawnej huty, podziwialiśmy ekskluzywne  wille zawodników Borussi Dortmund, między innymi naszego Roberta  Lewandowskiego. Trzeba przyznać, zrobiły na nas duuuuuże wrażenie. Wieczorem udaliśmy się  na odpoczynek do Lüdenscheid,
 Wtorek 8 kwietnia spędziliśmy w Lüdenscheid. Spotkaliśmy się w naszej szkole partnerskiej Adolf Reichwein Gesamtschule. Mogliśmy uczestniczyć w lekcjach i zapoznać się z systemem szkolnictwa w Niemczech.

   O godzinie 11 spotkaliśmy się w nowoczesnym budynku ratuszu z burmistrzem Lüdenscheid panem Peterem Dzewasem, który przywitał nas po polsku  słowami „Dzień Dobry” Opowiadał nam o historii tego miasta i o tym jakie znaczenie mają dobre stosunki pomiędzy wszystkimi narodami w Europie. Opowiadał o przemyśle, który rozwija się w okolicy. Poinformował nas, że uczniowie z Polski mogą tutaj odbywać swoje praktyki w różnych firmach.

   Na koniec zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie w przepięknej sali konferencyjnej. Następnego dnia mogliśmy się zobaczyć w lokalnej gazecie

   Z naszymi niemieckimi przewodnikami udaliśmy się następnie do Kunststoffinstitut (Instytut Tworzyw Sztucznych). Miły pan opowiadał o  doświadczeniach z tworzywami sztucznymi, które są tam przeprowadzane. Zobaczyliśmy, jak tworzy się elementy wyposażenia samochodu i czym się różni, oprócz ceny, wyposażenie Mercedesa i Fiata. Mogliśmy też powąchać sztuczny pot, zobaczyć po mikroskopem 3D powierzchnię komórki, zobaczyć jaki wpływ na nasze postrzeganie ma rodzaj światła. To była bardzo pouczająca lekcja.
 Wieczorem mieliśmy trochę czasu wolnego, który poświęciliśmy na zakupy.

   Środę  9 kwietnia spędziliśmy w Dortmundzie. Na początku mieliśmy okazję przejechać się DeutscheBahn z Lüdenscheid. do Dortmundu. Wysiedliśmy przy głównym celu naszej podróży, czyli przed stadionem Signal Iduna.  Fani piłki nożnej w naszej grupie już nie mogli się doczekać, kiedy będą mogli zobaczyć od środka stadion, na którym gra Robert Lewandowski, Łukasz Piszczek i Kuba Błaszczykowski.  O kulisach powstawania klubu BVB  bardzo ciekawie opowiadał nam ponownie pan Richard Abramowicz.  Dodatkową atrakcją, było to, że dzień wcześniej na tym stadionie odbywał się mecz z Realem Madryt w ramach Ligii Mistrzów.
 Po południu pojechaliśmy metrem do centrum, gdzie  zwiedzaliśmy miasto
i zrobiliśmy ostanie zakupy. Wieczorem wracaliśmy bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń do domu.

   Czwartek był dniem, na który wszyscy czekali z utęsknieniem. Nasi gospodarze zaprosili nas do Phantasiapark w Bruhl pod Kolonią. Cały dzień spędziliśmy na szalonych zjazdach kolejkami górskimi,  czarną Mambą itp. Nie mieliśmy czasu nawet zrobić zdjęć, ale można zerknąć na link :

http://www.phantasialand.de/de/themenpark/deep-in-africa
Piątek spędziliśmy w drodze do domu. Jeszcze tylko 1,5 godziny w samolocie 30 minut w szkolnym busie i mogliśmy się przywitać z naszymi rodzinami i kolegami. Przez ten czas mieliśmy możliwość nawiązania wielu ciekawych znajomości. Wyjazdy, takie jak nasz dają umiejętność porozumiewania się z innymi ludźmi w obcym kraju, radzenia sobie w różnych sytuacjach, uczą samodzielności i otwartości na świat. Podczas wymiany mamy możliwość poznać kraj i historię naszych sąsiadów, nawiązać przyjaźnie i podszkolić język.
    
Warto przełamać swoje opory i wziąć udział w dwudziestej,  jubileuszowej wymianie młodzieży, która odbędzie się już we wrześniu 2014 roku.  Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłaszania się do nauczycieli języka niemieckiego

Marta Ziaja

[Zobacz zdjęcia]