W dniach 2-4 listopada 2022 r., uczniowie klas 4PR i 2R wzięli udział w wycieczce do Republiki Czeskiej. Głównym celem było zwiedzanie stolicy tego kraju, uważanej za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Zanim to nastąpiło, punktem tranzytowym było miasto Kutna Hora, określane również jako Srebrne Miasto, ze względu na eksploatowane tam w przeszłości złoża srebra. Miejscowość zachwyca zabytkową architekturą Kościoła św Barbary, Katedrą Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela oraz okazałą Kaplicą Czaszek. W 1995r Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kolejny dzień został w całości poświęcony Pradze. Zwiedzaliśmy kompleks zamkowy na Hradczanach ( Katedra Św. Wita, Pałac Królewski, Bazylika św Jerzego, Złota Uliczka), dzielnicę Mała Strana oraz najsłynniejszą przeprawę przez Wełtawę – Most Karola.
Trzeci dzień poświęciliśmy na praskie Stare Miasto z wieloma zabytkami, m.in. pomnikiem Jana Husa, zegarem astronomicznym ORLOJ na Wieży Ratuszowej. W dalszej kolejności zwiedziliśmy Dzielnicę Żydowską i Plac Wacława. W przybliżeniu historii i kultury Pragi mogliśmy liczyć na wiedzę profesjonalnego przewodnika.
Doświadczyliśmy tego, że jesienne zwiedzanie ma wiele zalet, m.in. mniejszą ilość turystów, niższe ceny ( po sezonie ) i piękne kolory jesieni.
Wycieczka przebiegała w przyjaznej atmosferze, co pozwoliło na pełną integrację obu klas. Po pełnym zrealizowaniu programu, w drodze powrotnej, „pozytywnie” zmęczeni uczniowie zafundowali swoisty „koncert autokarowy” i w takim śpiewającym klimacie szczęśliwie powróciliśmy do Myślenic z dodatkowym bagażem wiedzy i wspomnień.

Opiekę wychowawczą sprawowali: p. Anna Ostrowska-Biela, p. Agnieszka Makselon-Kurek, p. Małgorzata Rygiel-Zaworska oraz p. Tadeusz Rusin.

M. Rygiel-Zaworska

Zobacz galerię