Reprezentacja ZSTE zdobyła tytuł vicemistrza Polski w XVII finale Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.

W dniach 7 – 8.06.2013 r. w Poznaniu odbył się XVII finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, zorganizowany przez: Zarząd Okręgu PZM w Poznaniu oraz Automobilklub Wielkopolski.

Wzięło w nim udział 16 trzyosobowych drużyn (48 zawodników) z całego kraju, które do finału dostały się drogą eliminacji wojewódzkich.

Turniej składał się z sześciu konkurencji:

test ze znajomości przepisów ruchu drogowego,
test z historii polskiej motoryzacji,
udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej –konkurencja polegała na prawidłowym wykonaniu zadania praktycznego – zdarzenia drogowego,
jazda sprawnościowa motorowerem – konkurencja polegała na bezpiecznym i technicznym przejeździe motorowerem po wyznaczonej trasie,
jazda sprawnościowa samochodem z tzw. „talerzem Stewarta” – konkurencja polegała na przejechaniu wyznaczonego toru z umieszczoną piłką na unieruchomionym na pojeździe talerzu Stewarta,
przygotowanie pojazdu do jazdy

W pierwszym dniu rozwiązywany był test z historii polskiej motoryzacji. Cała drużyna spisała się na medal dopowiadając bezbłędnie. Nie co gorzej rozwiązany został test z przepisów ruchu drogowego. Powodem jak okazało się później był błąd autora pytania. Ogłoszone wyniki po pierwszym dniu ( budziły pewne wątpliwości – żadnej przewagi punktowej lecz mała strata) nie pałały zachwytem ale wszystko jeszcze było do nadrobienia.

W drugim dniu turniej odbywał się na torze Poznań. Pierwsza próba sprawnościowa to bezkonkurencyjna jazda motorowerem wszystkich chłopaków z Myślenic. Kolejna konkurencja: obsługa i przygotowanie pojazdów do jazdy została oceniona bezbłędnie. W próbie Stewarda nasz zawodnik osiągnął najlepszy czas jednak popełnił błąd potrącając słupek przeszkodowy. Ostatnim sprawdzianem dla całej drużyny była pomoc przed medyczna udzielana kierowcy i pasażerowi uczestniczącym w wypadku samochodowym. Również w tym sprawdzianie zawodnicy nie zawiedli.

Poziom turnieju był bardzo wysoki, a walka o każdy punkt toczyła się do samego końca. W konsekwencji uczniowie ZSTE pokonali 14 drużyn, ostatecznie zajmując drugie miejsce.

Celem Turnieju jest popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów ruchu drogowego i wiedzy motoryzacyjnej, umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych.

W klasyfikacji drużynowej:

I miejsce zdobyła drużyna z Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu
II miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Techniczno Ekonomicznych w Myślenicach, w składzie: Krzysztof Pająk, Tomasz Zając i Sebastian Szymski. Opiekunami drużyny są Wojciech Tylko i Sybilla Szpakiewicz.
Miejsce III zajęła drużyna z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach

W klasyfikacji indywidualnej uczniowie ZSTE w Myślenicach zajęli:

Krzysztof Pająk – 2 miejsce
Tomasz Zając – 6 miejsce
Sebastian Szymski – 7 miejsce

Dodatkowo Krzysztof Pająk zajął pierwsze miejsce w konkurencji jazda sprawnościowa motorowerem.

Zawodnicy ZSTE otrzymali dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe. Nagrodą dla szkoły był kolejny puchar – za vice mistrzostwo.