W dniach 12-13 czerwca 2018 r. w Białymstoku został rozegrany XXII Finał Krajowy Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W finale udział wzięło 16 drużyn – reprezentantów każdego województwa. Swoją wiedzę i umiejętności sprawdzali w konkurencjach teoretycznych (test z zagadnień z przepisów ruchu drogowego, test skrzyżowań oraz test z historii polskiej motoryzacji) a także w konkurencjach praktycznych: jazda sprawnościowa motorowerem, jazda sprawnościowa samochodem z talerzem Stewarta, pierwsza pomoc przedmedyczna, przygotowanie pojazdów do jazdy.

We wtorek, 12 czerwca 2018 r. odbyły się konkurencje teoretyczne, z kolei, w środę, 13 czerwca 2018 r. 16 najlepszych drużyn z całej Polski rywalizowało w konkurencjach praktycznych.

Wyniki turnieju:

I miejsce drużynowo – I Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Wł. Sikorskiego we Włoszczowie

II miejsce drużynowo – Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. M. Reja w Myślenicach w składzie: Szymon Szymski, Jan Kucia oraz Konrad Zając. Opiekunami drużyny są Wojciech Tylko i Sybilla Szpakiewicz.

III miejsce drużynowo – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. St. Staszica w Krośnie.

Nagrodzono również najlepsze drużyny w poszczególnych kategoriach konkurencji. Drużyna ZSTE wywalczyła pierwsze miejsca w konkurencjach: przygotowanie pojazdu do jazdy, pierwsza pomoc przedmedyczna, oraz z testu z historii motoryzacji. Szymon Szymski, który brał udział w konkurencji jazda samochodem z talerzem Stewarta wywalczył drugie miejsce.

Zawodnicy ZSTE otrzymali nagrody rzeczowe. Nagrodą dla szkoły był kolejny puchar – za wicemistrzostwo Polski.

Uczniowie ZSTE biorą udział w Turnieju od początku jego organizowania, corocznie dostając się do eliminacji ogólnopolskich i zajmują w nich wysokie miejsca.

Osiągnięte wspaniałe sukcesy to wynik systematycznej, wytrwałej pracy uczniów oraz pasji i wiedzy ich opiekunów, którzy przygotowują uczniów do skutecznej rywalizacji w tym prestiżowym turnieju. To także potwierdzenie dobrej pracy prowadzonej w szkole z uczniami zdolnymi, oraz przychylności dyrekcji i grona pedagogicznego.

Opiekunowie składają podziękowania osobom wspierającym działalność Koła Motoryzacyjnego, w tym: Staroście Powiatu Myślenickiego, Burmistrzowi, dyrektorowi ZSTE – Markowi Łatasowi oraz panu Aleksandrowi Jopkowi za umożliwienie przeprowadzania ćwiczeń jazdy motorowerem.

Sybilla Szpakiewicz